מהי כירורגיה קולורקטלית? ומי זקוק לשרותיה?

תפקידה של הכירורגיה הקולורקטלית היא לסייע לאנשים הסובלים מבעיות או מחלות במעי ובפי הטבעת. מרכזים אלו עוסקים באבחון, טיפול ושיפור איכות החיים של המטופלים. מהי אם כן כירורגיה קולורקטלית, מי זקוק לה וכיצד נוכל לבחור את מקום הטיפול המתאים לנו ביותר?
בדיקת CT בטן ופענוחה

מהי כירורגיה קולורקטלית?

אחד מענפי הכירורגיה הנו כירורגיה קולורקטלית, אשר עוסק בטיפול במחלות המעי ופי הטבעת. לקטגוריה זו נכנסות מגוון מחלות: א. מחלות הקשורות למעי- מחלות דלקתיות במעי (קוליטיס כיבית או קרוהן), מחלת סעיפים במעי, גידולים שפירים, סרטן במעי הגס, או בעיות בתפקוד המעי; ב. מחלות פי הטבעת (מחלות פרוקטולוגיות): טחורים, פיסורה, הפרעות בהתרוקנות (קושי בשליטה על סוגרים או עצירות), פיסטולות, צניחת רקטום ועוד.

בדיקת CT חזה

אלו שירותים מספקים המרכזים לכירורגיה קולורקטלית?

  • יחידות לכירורגיה קולורקטלית ופרוקטולוגיה קיימות במגוון בתי חולים ברחבי הארץ ובנוסף במרכזים פרטיים. הרופאים אשר עובדים ביחידות אלו הם כירורגים המתמחים בכירורגיה קולורקטלית או רופא פרוקטולוג- אנשי מקצוע אשרו יכולים לספק טיפול אמין וברמה גבוהה בתחומים אלו. יחידות אלו מספקות מספר שירותים למטופלים: בדיקות אבחון אשר מתבצעות במעבדה פיזיולוגית , ייעוץ מקצועי לצורך קביעת התכנית הטיפולית (הטיפול יכול להיות כירורגי או שמרני , בהתאם למצבו האישי של כל מטופל), חדר ניתוח, מרכז אשפוז ואשפוז יום, וכמו כן מרפאה שמספקת מעקב לאחר השחרור.

מי זקוק למרכזי כירורגיה קולורקטלית?

  • היחידות לכירורגיה קולורקטליות מיועדות למטופלים אשר סובלים ממחלות הקשורות למעי או לפי הטבעת. הנה כמה מהתסמינים הרלואנטיים: כאבי בטן שנמשכים לאורך תקופה, דם בצואה, ירידה במשקל ללא  סיבה ידועה, בעיות בהתרוקנות (שילשולים או עצירות) במשך כמה שבועות. או אנמיה. במידה ומתגלים אצלכם תסמינים אשר מצביעים על בעיות בתחום זה, הצעד הראשון יהיה פניה לרופא משפחה בקופת חולים שלכם. הרופא המטפל יחליט האם יש צורך להפנות אותכם למרכז כירורגיה קולורקטליות, להמשך אבחון או לטיפול. הטיפול שיומלץ הוא לא בהכרח כירורגי, ובחלק מהמקרים יהיה צורך בשילוב של מספר שיטות טיפול (למשל ניתוח וכימותרפיה במקרה של סרטן במעי הגס). עם הופעת התסמינים, חשוב לא להזניח את הבעיה ולפנות לבדיקה רפואית, מכוון שאבחון מוקדם משפר את סיכויי ההחלמה ובמקרים מסוימים אף יכול להציל חיים. 

כיצד תבחרו את המרכז הנכון?

  • במידה ורופא המשפחה שלך החליט להפנות אותך למרכז כירוגיה קולורקטלית, אתה יכול לבחור לאיזה מרכז תרצה לגשת להמשך אבחון וטיפול- באחד מבתי החולים השונים או במרכז פרטי. בחירת המרכז המתאים לכם מורכבת ממספר שיקולים: מיקום גאוגרפי וקרבת המרכז לאזור המגורים שלכם; השירותים שהמרכז מציע; המוניטין של אותו מרכז והמלצות שקבלתם ממטופלים אחרים; סוג הבעיה הרפואית שלכם והיכן קיים רופא שמתמחה ספציפית בבעיה זו; שיקול כלכלי- פניה למרכזים פרטיים תהיה כרוכה בעלויות גבוהות יותר. במידה ותרצו להיות מטופלים במרכז פרטי , מומלץ לבדוק מה הביטוח שלכם יכול לכסות בתחום זה. בכל מקרה, במידה ועברתם תהליך אבחוני וקבלתם המלצות לגבי תכנית טיפולית במרכז מסוים, תוכלו לפנות גם למרכז נוסף לקבלת חוות דעת נוספת, או לעבור מרכז להמשך טיפול במידה ולא הייתם מרוצים מהשרות שקבלתם. 

קיימים החזרים כספיים בחלק מביטוחים פרטיים ומשלימים! (יש לבדוק בקופ״ח/בביטוח הפרטי שלך)

פרופ' חן הומפן

קיימים החזרים כספיים בחלק מביטוחים פרטיים ומשלימים!

(יש לבדוק בקופ”ח/ בביטוח הפרטי שלך)