CT ראש

CT ראש

CT ראש

CT (קיצור של Computerized Tomography) ראש, היא טכניקת הדמיה רפואית הממלאת תפקיד מרכזי באבחון וטיפול במגוון רחב של מצבים ופציעות נוירולוגיות. הליך לא פולשני זה מאפשר לאנשי מקצוע רפואיים לקבל תמונות מפורטות של המוח, הגולגולת והמבנים שמסביב, ומספקים תובנות חשובות לגבי מצבים רפואיים שונים. לפניכם סקירה של מטרת CT ראש, ההליך, השימושים והחשיבות של הסריקות.

המטרה של CT ראש

סריקות CT ראש משרתות מספר מטרות חיוניות ברפואה:

 • אבחון: אחד השימושים העיקריים של הסריקה הוא לאבחן מצבים נוירולוגיים שונים, כגון שבץ מוחי, גידולים, שטפי דם, זיהומים ופציעות מוח טראומטיות. סריקות אלו מספקות תמונות מפורטות המסייעות לגורמים הרפואיים לזהות במדויק את הבעיה.
 • מעקב: הסריקות מסייעות במעקב אחר חולים עם מצבים נוירולוגיים ידועים או אלה המתאוששים מניתוח. הם מאפשרים לאנשי מקצוע בתחום הבריאות לעקוב אחר שינויים במבנה המוח ולהעריך את יעילות הטיפולים.
 • רפואת חירום: במצבי חירום, הסריקות חשובות להערכה מהירה של פגיעות ראש טראומטיות, זיהוי דימום במוח או שלילת מצבים מסכני חיים. אבחון מהיר יכול להיות חיוני לטיפול נכון ואף להצלת חיים.

CT ראש

הפרוצדורה של CT ראש

סריקת CT ראש כוללת שימוש בציוד רנטגן מיוחד ליצירת תמונות חתך מפורטות של הראש והמוח. להלן סקירה שלב אחר שלב של ההליך:

הכנת המטופל

לפני הסריקה, ייתכן שהמטופל יידרש להחליף לחלוק בית חולים ולהסיר חפצי מתכת, כגון תכשיטים או סיכות שיער, שעלולים להפריע לתהליך ההדמיה. חיוני ליידע את הרופאים על כל אלרגיה או מצב רפואי קיים.

הזרקת חומרי ניגוד (אופציונלית)

במקרים מסוימים, ניתן להזריק חומרי ניגוד לווריד כדי לשפר את הנראות של כלי דם, גידולים או רקמה לא תקינה. זה נפוץ במיוחד כאשר מחפשים בעיות הקשורות בכלי הדם או גידול.

הסריקה

המטופל ימוקם על שולחן סורק CT, בדרך כלל שוכב שטוח על הגב. לאחר מכן השולחן עובר לתוך הסורק, מכונה גדולה בצורת חישוק. במהלך הסריקה, מכשיר הרנטגן מסתובב סביב ראשו של המטופל, לוכד מספר רב של תמונות חתך מזוויות שונות. המטופל חייב להישאר בשקט וייתכן שיתבקש לעצור את נשימתו לזמן קצר במהלך הסריקה.

שחזור תמונה

המחשב המחובר לסורק ה-CT מעבד את הנתונים הנאספים ליצירת תמונות מפורטות ברזולוציה גבוהה של הראש והמוח. תמונות אלו זמינות מיד לבדיקה של רדיולוג.

מעקב לאחר סריקה

לאחר ההליך, המטופל נמצא במעקב אחר תגובות שליליות מיידיות לצבע הניגוד או לסריקה עצמה. ברוב המקרים, המטופלים יכולים לחזור לפעילותם הרגילה ללא כל השבתה.

שימושים של CT ראש

סריקות CT ראש נמצאות בשימוש נרחב באבחון וטיפול במצבים נוירולוגיים שונים, כולל:

 • שבץ מוחי: סריקות CT יכולות לזהות במהירות שבץ איסכמי (הנגרם על ידי קרישי דם) ושבץ דימומי (הנובע מדימום במוח). גילוי מוקדם הוא חיוני לטיפול בשבץ מוחי, מכיוון שהוא יכול למזער נזק מוחי.
 • פגיעה מוחית טראומטית (TBI): הסריקות חיוניות להערכת היקף הפציעות המוחיות בעקבות תאונות או נפילות. הם עוזרים לאנשי מקצוע רפואיים לקבוע את חומרת הפציעה ולתכנן טיפול מתאים.
 • גידולי מוח: סריקות CT יעילות באיתור ואפיון גידולי מוח. הן מספקות מידע רב ערך לתכנון כירורגי ולמעקב אחר התקדמות הטיפול.
 • זיהומים: הסריקות יכולות לחשוף נוכחות של זיהומים, כגון מורסות או דלקת קרום המוח, על ידי הצגת אזורים של דלקת ורקמות לא תקינות.
 • מפרצת ובעיות כלי דם: אנגיוגרפיה CT, צורה מיוחדת של CT ראש, משמשת להמחשת כלי דם במוח. זה מועיל לאבחון מפרצת, מומים עורקים ורידיים, ומצבי כלי דם אחרים.
 • הידרוצפלוס: מצב זה כרוך בהצטברות של נוזל מוחי במוח, הגורם ללחץ תוך גולגולתי מוגבר. הסריקות יכולות לאבחן ולנטר הידרוצפלוס, להנחות אפשרויות טיפול.
 • שברי גולגולת: סריקות CT מצוינות לאיתור שברים בגולגולת, ומאפשרות לגורמים הרפואיים להעריך את היקף הפציעה ולתכנן טיפול מתאים.

איך להתכונן לבדיקת CT ראשמהם הסיכונים האפשריים בבדיקת CT ראש?

אף על פי ש-CT ראש היא בדיקה לא פולשנית, קצרה ולא כואבת, יש כמה דברים שחשוב לדעת:

חשיפה לקרינה: במהלך בדיקת CT מתרחשת חשיפה קצרה לקרינת רנטגן. הקרינה הנפלטת אינה משמעותית ונמוכה יחסית בהשוואה לסוגים אחרים של בדיקות CT. הקרינה הופכת ראויה להתייחסות כאשר נערכים מספר ניכר של בדיקות.

הריון ובדיקות CT: אין איסור גורף על בדיקת CT במהלך הריון. למרות זאת, תמיד קיים סיכוי שהקרינה תסכן את העובר המתפתח. לרוב מומלץ לבצע בדיקה אחרת כמו MRI או אולטרסאונד. לעומת זאת, נשים מניקות יכולות להמשיך להניק לאחר בדיקת CT, גם אם קיבלו חומר ניגוד.

תגובה אלרגית לחומרי ניגוד: במקרים נדירים, אנשים עשויים לחוות תגובה אלרגית לחומרי ניגוד. בעוד שתגובות אלרגיות הן בדרך כלל קלות, יש סיכוי קטן שהן יכולות להיות חמורות. חשוב ליידע את הרופא או לטכנאי הרנטגן אם יש לך רגישות ידועה ליוד.

החשיבות של CT ראש

לא ניתן להפריז במשמעות של CT ראש בשירותי בריאות מודרניים. טכניקת הדמיה זו מציעה מספר יתרונות מרכזיים:

 • מהירות ויעילות: הסריקות מבוצעות בדרך כלל במהירות, מה שהופך אותן לבחירה אידיאלית למקרי חירום שבהם אבחון בזמן הוא קריטי.
 • לא פולשניות: בניגוד לחלק מהליכי אבחון אחרים, כגון ביופסיות מוחיות או אנגיוגרפיה פולשנית, CT ראש אינו פולשני, וממזער סיכונים ואי נוחות למטופלים.
 • אבחון מדויק: CT ראש מספק תמונות מפורטות ומדויקות ביותר, המאפשרות לספקי שירותי בריאות לאתר את המיקום והאופי המדויק של בעיות נוירולוגיות.
 • תכנון טיפול: המידע המתקבל מהסריקות חשוב לאין שיעור לתכנון טיפולים מתאימים, בין אם זה ניתוח, תרופות או מעקב.
 • מעקב התקדמות: חולים עם מצבים נוירולוגיים דורשים לעתים קרובות מעקב ארוך טווח. הסריקות מאפשרות הערכה רציפה של התקדמות הטיפול וזיהוי כל שינוי.

פענוח של CT ראש

פענוח בדיקת CT ראש מצריך עין מיומנת, והכשרה ברדיולוגיה. רדיולוגים בוחנים בקפידה את התמונות כדי לזהות חריגות. הם מעריכים את הצפיפות של מבנים שונים בתוך המוח, כגון חומר לבן ואפור, כלי דם ונוזל מוחי. חריגות בצפיפות, צורה או גודל יכולות להעיד על מצבים שונים. הפרשנות כוללת השוואת הממצאים עם ההיסטוריה הרפואית של המטופל ותסמיניו כדי להגיע לאבחנה מדויקת. פענוח מדויק של בדיקת CT ראש מאפשר לאנשי מקצוע רפואיים לספק את הטיפול הטוב ביותר עבור מטופלים.

אף על פי שההכשרה של רדיולוגים מקיפה ומקצועית, העומס הרב המוטל עליהם ברפואה הציבורית מוביל לטעויות בפענוח הבדיקות. טעויות אלו עלולות להוביל לפספוס של מחלה או מצב בריאותי מסכן. ללא אבחנה ראויה לא יינתן טיפול ראוי וכך המצב הרפואי עלול להחמיר. בנוסף, טעות בפענוח עלולה להוביל לאבחון מחלה שלא קיימת. במקרים כאלה מטופלים עלולים לעבור טיפולים קשים שלא לצורך.

פענוח CT ראש פרטי

הרדיולוגים המפענחים אכן מוכשרים ומיומנים לפענח באופן מדויק. לפעמים העומס עליהם מוביל לזמן דחוק בפענוח ולחץ שמוביל לטעויות. על ידי שירות פענוח CT ראש פרטי ניתן למזער באופן משמעותי את הסיכוי לטעות בפענוח. בפענוח הפרטי אתם יכולים לבחור את הרדיולוג המפענח ובכך לדעת שהפענוח מבוצע על ידי רדיולוג בכיר ומנוסה מאוד. בנוסף, לרדיולוג יש זמן רב להקדיש לפענוח הבדיקה ולניתוח הממצאים, בכך להבטיח אבחון מדויק.

קיימים החזרים כספיים בחלק מביטוחים פרטיים ומשלימים! (יש לבדוק בקופ״ח/בביטוח הפרטי שלך)

פרופ' חן הומפן

קיימים החזרים כספיים בחלק מביטוחים פרטיים ומשלימים!

(יש לבדוק בקופ”ח/ בביטוח הפרטי שלך)