חוות דעת שנייה

חוות דעת שנייה על בדיקות CT ו-MRI ועד כמה היא חשובה?

בדיקות הדמיה מבוצעות באלפים כל יום ומתבצעות במכון הדימות (MRI, CT וכו’).
הפענוח ע”פ רוב מתבצע על ידי רופא מומחה ברנטגן כללי ולא ע”י רופא מומחה.
כיום, במקצוע הדימות קיימים תת מקצועות (התמחויות) רבים.
תת התמחות לרוב כוללת שנה עד שנתיים בחו”ל באחד מבתי החולים המובילים בארצות הברית, קנדה או אירופה. דוגמה לתת מקצועות (התמחויות)- נוירורדיולוגיה (הדמיה של המוח ועמוד השדרה), מערכת השלד, הדמיה של השד, עוברים וכו’.

חוות דעת שנייה בדיקות CT ו-MRI

חוות דעת שנייה לבדיקות CT ו-MRI

קבלת חוות דעת שניהה לבדיקות CT ו-MRI של רדיולוג מומחה – הפענוח הרגיל של רדיולוג מומחה כללי אינו בהכרח רע, אך לעיתים כולל התייחסות פחות ממוקדת (Problem oriented), לכן כשנבדק מבצע בדיקה למוח רצוי לקבל חוות דעת של רדיולוג, המתמחה בהדמיה של המוח.

ההתייחסות לבדיקה תהיה שונה, לרוב גם לאחר שיחה עם הנבדק כדי לקבל את מלוא הפרטים הקליניים. לעיתים קרובות ההזמנה לבדיקת ההדמיה כוללת מידע חסר או אפילו מידע לא מדויק. השיחה של ד”ר הופמן עם הנבדק עוזרת להבהיר מה בדיוק הבעיה ובעקבות כך הפענוח או חוות הדעת יהיו הרבה יותר מדויקים.

ברוב המכונים התשובות אינן של מומחים בתת המקצוע, אלא רדיולוגים כלליים.

מיידיות – לאחר ביצוע הבדיקה זמן פענוח של הבדיקה ומתן תשובה באמצעות קופ”ח/בי”ח נע בין שבוע לשבועיים בממוצע.
דרכנו – לאחר העלאת ההדמיה באתר – חוות הדעת תהיה מוכנה תוך 24 שעות.
לאחר הפענוח תהיה שיחה עם הנבדק אישית או טלפונית, בהתאם למקרה.

גילוי בעיה על ידי המפענח הראשון, נדרש המשך ברור או טיפול.

עוד זוג עיניים לעיתים גם עוזר להבהיר את הממצאים, ולעיתים גם משנה את ההתייחסות. (קראו כאן על חשיבות הפענוח הרפואי)
לאור הניסיון וההיכרות בתחום אמליץ על המשך טיפול דרך טיפול ולאיזה רופא מומחה כדאי לפנות.

התשלום לחוות הדעת לעיתים קרובות מכוסה, בצורה חלקית או מלאה, על ידי הביטוחים המשלימים
של קופות החולים או הביטוחים הפרטיים, ניתן לברר זאת מול הקופה בה אתם חברים.

חשיבות קבלת חוות דעת שנייה

כולנו מכירים את הסיטואציה הבאה: אנחנו יושבים אצל רופא מסויים ומקבלים אבחנה רפואית ומקצועית, זה יכול להיות רופא בתחום הרפואה האסתטית או רופא משפחה שאבחן תרחיש רפואי כלשהו שקורה אצלנו, אנחנו מבינים את מה שהוא אומר אבל מרגישים שזה לא מספיק לנו – משהו בכל ההסברים, ההמלצות והשורה התחתונה לא בדיוק יושב בצורה הנכונה. אנחנו רוצים לדעת עוד, לשמוע עוד.
חוות דעת נוספת בתחום הרפואה היא זכות בסיסית שיש לה חשיבות גדולה מאד בכל תהליך רפואי או אסתטי שאנחנו עוברים.

מדוע חוות דעת רפואית חשובה כל כך?

בין אם מדובר בניתוח מתיחת בטן או בניתוח אף, בבעיית פוריות או בפריחה על העור, או במחלות עיניים, חוות דעת נוספת היא קריטית כדי להשקיט כל ספק ולדעת שאנחנו בדרך לתהליך טיפול נכון שמותאם לנו בצורה האופטימלית ביותר. כל רופא שיושב מולנו ומוסר את חוות הדעת הוא בעל היסטוריה שונה, יש כאלו שמכירים שיטות מתקדמות יותר ומשתמשים בהם, אחרים דוגלים באסכולות קלאסיות יותר ולא ישתמשו במכשור מתקדם או בתהליך רפואי חדשני ויש כאלו שנותנים למטופל שלהם לבחור מבין האופציות השונות.

כדי להיות בטוחים שאנחנו מקבלים את הטיפול הטוב ביותר שמותאם במיוחד בשבילנו, הטיפול שעבורנו הוא האופטימלי ביותר ויביא אותנו לתוצאה הטובה ביותר ובעיקר – כדי להיות בטוחים שאנחנו מכירים ויודעים את כל האפשרויות שלנו – חשוב לקבל חוות דעת רפואית נוספת.

כל רופא והמומחיות שלו

אחת התשובות המובהקות והברורות ביותר לשאלה מדוע חוות דעת שנייה היא קריטית טמונה בעובדה הפשוטה שלכל רופא יש את המומחיות שלו. רופא שמתמחה ברפואת משפחה לא יוכל לתת לאישה שסובלת מבעיה קרדיולוגית חוות דעת רפואית מקיפה כמו רופא קרדיולוג מומחה, שגם ישלח אותה לבדיקות מקיפות או יבצע בדיקות בעצמו.
גם במקרה של רפואה פלסטית, מומחה לניתוחי אף יוכל לתת חוות דעת על ניתוח של מתיחת בטן או עור הצוואר, אבל מומחה שיש לו בסיס גדול יותר של ניתוחים כאלו יוכל לספק מידע מקצועי יותר מורחב. שתי חוות הדעת האלו חשובות כדי להשלים את התמונה ועבור המטופל או המטופלת – מאפשרות להגיע למסקנה האם כדאי או לא כדאי לעבור את ההליך הרפואי.

בדיקת MRI פרטית

לברר לפני, להיות בטוחים אחרי

חוות דעת שנייה קריטית לקבלת תוצאה אופטימלית בכל תחום רפואי שהוא בין אם מדובר על רפואת עיניים, רפואה פנימית, אך גם בתחומים אסתטיים. בעידן שבו כל כך הרבה רופאים מציעים לבצע תהליכים אסתטיים דרמטיים בגופנו, כאלו שיכולה להיות להם השפעה בריאותית, לצד חיצונית, על בריאותנו ואורח חיינו בעתיד חוות הדעת הזו יכולה להיות זו שגורמת לנו לשנות קו מחשבה, לקבל בטחון או לפתח ספקות בריאים ובפרט – לקבל כמה שיותר מידע לפני ההליך כדי להיות בטוחים בתקינותו ובתוצאותיו אחרי.

היום ניתן לקבל חוות דעת שנייה בקלות באמצעות יצירת קשר עם רופאים המתמחים בתחום המדובר באופן ישיר, דרך קופות החולים או דרך מרפאות פרטיות. זוהי זכות ראשונית ובסיסית מהסוג שכדאי לנצל עד תום, בין אם מדובר בניתוח הורדת שקדים פשוט או בניתוח מתיחת בטן בלתי הפיך. צרו קשר, פנו לרופא נוסף, קבלו חוות דעת נוספת ובצעו את ההחלטה הנכונה – לכם ולגופכם. 

קיימים החזרים כספיים בחלק מביטוחים פרטיים ומשלימים! (יש לבדוק בקופ״ח/בביטוח הפרטי שלך)

פרופ' חן הומפן

קיימים החזרים כספיים בחלק מביטוחים פרטיים ומשלימים!

(יש לבדוק בקופ”ח/ בביטוח הפרטי שלך)