דר' חן הופמן  
 
 
 
 
דף הבית >> ביופסיה
 
ביופסיה
ביופסיה היא שם כולל לכל הבדיקות שבהן נלקחת רקמה מאיבר כזה או אחר בגוף האדם על מנת לברר האם אותו אדם סובל ממחלה מסוימת.
מקור המילה "ביופסיה" הוא ביוונית, שבה "אופסיס" פירושה מבט ואילו "ביוס" היא חיים. בחלק מהמקרים ניתן לבצע את הבדיקה בהרדמה מקומית ובמקרים אחרים נדרשת הרדמה כללית. על מנת שתוצאות הביופסיה יספקו תמונת מצב מדויקת ומקיפה יש להקפיד הן על ביצוע ללא רבב והן על פענוח שלא מפספס אף פרט.

באילו איברים ניתן לבצע ביופסיה?

באופן עקרוני ניתן לקחת דגימה של רקמות מכל איבר בגוף. הביופסיות הנפוצות ביותר הן של בלוטת התריס, במערכת העיכול, של מוח העצם, של השד ושל בלוטת הערמונית. בנוסף ישנן ביופסיות רבות הבודקות נגעים בעור עצמו.

מתי מומלץ לבצע בדיקה זו?

ביופסיה מאפשרת בחינה מדוקדקת של איבר מסוים, ובהתאם משמשת את הרופאים במגוון מצבים רפואיים שבהם ישנה אי ודאות סביב קיומה של מחלה כזו או אחרת. בעיקר מדובר ב:
* אבחון גידולים באיברים שונים - האם הם ממאירים או שפירים
* אבחון סוגים שונים של מחלות עור.
* אבחון דלקות במערכת העיכול.
* אבחון מחלות שמקורן גנטי.

כיצד מתבצעת ביופסיה?

ישנם סוגים שונים של ביופסיה, כשהבחירה ביניהן היא על פי האיבר ממנו רוצים לדגום רקמות ועל פי המחלה שאת קיומה רוצים לבחון. הסוגים השונים הם:
* ביופסיה באמצעות מחט (נקראת גם FNA - ראשי תיבות של Fine Needle Aspiration) - במקרה זה די בהרדמה מקומית שכן מדובר במחט דקיקה ועדינה וכמות הרקמות הנשאבת היא מינימלית.
* חתך - ביופסיה שבה נלקח חלק מרקמה (למשל של אזור בעור על מנת לבחון האם מדובר בסרטן).
* כריתה - כשמבצעים חתך גדול יותר, של איבר שלם או של גוש חשוד באיבר מסוים (למשל גוש בשד).
בחלק מהמקרים מבוצעת הביופסיה בעזרת אולטרה סאונד או רנטגן, וזאת על מנת לוודא שנלקחות הרקמות הנכונות. מקרה אחר הוא ביופסיה של המעי המתבצעת במסגרת קולונוסקופיה, שבה הסיב האופטי המוחדר לגוף מאפשר לקיחת דגימה מרקמות הדפנות של המעי.

תופעות לוואי וסיבוכים

בימינו ביופסיה היא הליך רפואי הנחשב בסיסי למדי. יחד עם זאת ייתכנו תופעות לוואי ובעיקר זיהום או דימום באזור בו בוצע חתך ברקמה או הוחדרה המחט. נפיחות, הפרשות, אדמומיות או חום מקומי הם אינדיקציות לזיהום - מומלץ לשים לב להופעת תסמינים אלה ולגשת לרופא במידת הצורך, וכך גם אם ישנו דימום של ממש באזור.

תוך כמה זמן מקבלים תוצאות?

בדרך כלל תוצאות ביופסיה מתקבלות תוך 7-10 ימים. במקרים בהם נדרש פענוח מהיר ניתן לפנות לרופאים המציעים שירות זה.
  בניית אתרים על כל המידע באתר חלה חובת סודיות רפואית. המידע יהיה שמור ולא ישותף עם גורמים אחרים פרט לפונה לאתר בית | מפת אתר | צור קשר | ‪גוגל+ | קידום אתרים  
 
 
בדיקות

בדיקות מח
בדיקות עמוד שדרה
בדיקות MRI למח העובר
מידע נוסף

פענוח בדיקות
אודות דר' חן הופמן
יצירת קשר
מידע מקצועי